Now Reading
“Jagun Jagun”, “Over the Bridge”, “Mami Wata”, “A Tribe Called Judah”, Bag Multiple Nods at 2024 AMVCA

“Jagun Jagun”, “Over the Bridge”, “Mami Wata”, “A Tribe Called Judah”, Bag Multiple Nods at 2024 AMVCA

AMVCA - 2024

Scheduled to unfold on May 11th, 2024, at the Eko Hotel and Suites, Lagos, the ceremony promises to be a celebration of remarkable accomplishments in the realms of film and television.

By Emmanuel Okoro

Multichoice Nigeria, the organisers of the prestigious Africa Magic Viewers’ Choice Awards (AMVCA), have revealed the highly anticipated list of nominations for its landmark tenth edition. Scheduled to unfold on May 11th, 2024, at the Eko Hotel and Suites, Lagos, the ceremony promises to be a celebration of remarkable accomplishments in the realms of film and television.

Among the standout movies with significant nominations is Femi Adebayo’s production, Jagun Jagun, which garnered nods in multiple categories, including Best Indigenous Language Film (West Africa), Best Lead Actor, Best Supporting Actor and Actress, Best Cinematography, among others.

Jagun Jagun Review

Equally impressive is CJ “Fiery” Obasi’s directorial masterpiece, Mami Wata, which secured nominations in several key categories such as Best Director, Best Movie, Best Lead Actress, Best Sound Design, Best Costume Design, Best Art Direction, and others.

Mami Wata 1 jpg

Over the Bridge by Tolu Ajayi recieved 12 nominations across multiple categories including Best Director, Best Movie, Best Lead Actress, Best Supporting Actor and Actress, Best CInematography, Best Costume Design, and Best Editing, among others.

Over the Bridge | Afrocritik

Not to be overshadowed, Funke Akindele’s blockbuster hit, A Tribe Called Judah, made its mark with nominations in prestigious categories like Best Movie, Best Lead Actress, Best Supporting Actor, Best Writing (Movie), and Best Makeup.

A Tribe Called Judah - Funke Akindele - Afrocritik

The Best Lead Actor category boasts an impressive lineup of talent, featuring heavyweights including Wale Ojo (Breath of Life), Stan Nze (Afamefuna), Marc Zinga (Omen), Gideon Okeke (Egun), Richard Mofe Damijo (The Black Book), David Ezekiel (Blood Vessel), and Adedimeji Lateef (Jagun Jagun). Similarly, the Best Lead Actress category sees stellar performances from Kehinde Bankole (Adire), Evelyne Ily (Mami Wata), Funke Akindele (A Tribe Called Judah), Ireti Doyle (The Origin: Madam Koi Koi), Adaobi Dibor (Blood Vessel), Omowunmi Dada (Asiri Ade), Lucie Debay (Omen), and Segilola Ogidan (Over the Bridge).

Breath of Life - Bodunrin Sasore - Afrocritik

The Origin: Madam Koi Koi'' Review - Afrocritik

Adire review - FilmOne - Afrocritik

In the Best Movie category, audiences can expect fierce competition among standout films such as Funmilayo Ransome-Kuti, Breath of Life, Over The Bridge, Blood Vessel, A Tribe Called Judah, The Black Book, and Mami Wata.

AMVCA 2

As excitement mounts for the upcoming event, fans and industry insiders alike are eagerly awaiting to see which talents will emerge victorious on May 11th. The AMVCA promises to be a landmark occasion, celebrating the best of African entertainment and honoring those who have made significant contributions to the industry.

See full nominations below:

Best Digital Content

National Treasure – Adebola Adeyela (Lizzy Jay)

Medical Negligence and Copyright Infringement – Isaac Ayomide Olayiwola (Layi Wasabi)

Hello Neighbour – Elozonam Ogbolu, Lina idoko and Jemima Osunde

The Boyfriend – Maryam Apaokagi-Greene

Best Short Film

T’Egbon T’aburo

Broken Mask

Eighteenth Year

Man and Masquerades

A Place Called Forward

Best Indigenous Language Film (West Africa)

Mami Wata (CJ Fiery Obasi)

Jagun Jagun (Femi Adebayo)

Ijogbon (Kunle Afolayan)

Orisa (Odunlade Adekola)

Nana Akoto (Kwabena Gyansah)

Best Indigenous Language (East Africa)

Where the River Divides

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Wandongwa

Nakupenda

Itifaki

Best Indigenous Language (South Africa)

Service to Heart

Uncle Limbani

Motshameko O Kotsi

Best MultiChoice Talent Factory Movie

Grown

Her Dark Past

Somewhere in Kole

Full Time Husband

The 11th Commandment

Mfumukazi

Best Indigenous M-Net Original

The Passenger

Nana Akoto

Apo

Irora Iya

Love Transfusion (Kiapo Cha Damu)

Best Scripted M-Net Original

Slum King

Half Open Window

Itura

The Passenger

Magic Room

Best Unscripted M-Net Original

What Will People Say

The Irabors’ Forever After

Nwuyee Bekee (Foreign Wives)

Date My Family Zambia

Royal Qlique (Season 2)

Best Scripted Series

Volume

Wura (Season 2)

Slum King

Itura

Chronicles

Best Unscripted Series

Lol Naija (Season 1)

Nightlife In Lasgidi

The Real Housewives of Lagos (Season 2)

Gh Queens (Season 2)

Mutale Mwanza Unscripted (Season 1)

Best Documentary

Ormoilaa Ogol (The Strong One)

Lobola, A Bride’s True Price?

Empalikino (Forgiveness)

The Water Manifesto: Osun (Water for Gold)

Sowing Hope

Best Supporting Actor

Alexx Ekubo – Afamefuna)

Demola Adedoyin – Breath of Life

Ibrahim Yekini – Jagun Jagun: The Warrior

Gregory Ojefua – This is Life

Timini Egbuson – A Tribe Called Judah

Levi Chikere – Blood Vessel

Ropo Ewenla – Over the Bridge

Best Supporting Actress

Joke Silva – Over the Bridge

Fathia Williams – Jagun Jagun: The Warrior

Bimbo Akintola – The Black Book

Genoveva Umeh – Breath of Life

Eliane Umuhire – Omen

Tana Adelana – Ijogbon

Ejiro Onojaife – The Origin: Madam Koi Koi

Best Lead Actor

Wale Ojo – Breath of Life

Stan Nze – Afamefuna

Marc Zinga – Omen

Gideon Okeke – Egun

David Ezekiel – Blood Vessel

Richard Mofe Damijo – The Black Book

Adedimeji Lateef – Jagun Jagun: The Warrior

Gabriel Afolayan – This is Lagos

Best Lead Actress

Segilola Ogidan – Over the Bridge

Lucie Debay – Omen

Omowunmi Dada – Asiri Ade

Ireti Doyle – The Origin: Madam Koi Koi

Adaobi Dibor – Blood Vessel

Evelyne Ily – Mami Wata

Kehinde Bankole – Adire

Funke Akindele – A Tribe Called Judah

Best Cinematography

Lílis Soares – Mami Wata

Gideon Chukwu – Blood Vessel

KC Obiajulu – Over The Bridge

Ola Cardoso – Breath of Life

Adeoluwa Owu – Jagun Jagun : The Warrior 

Adekunle Nodash Adejuyigbe – Ijogbon

See Also
Olóládé - Afrocritik

Joachim Philippe – Omen

Best Costume Design

Damola Adeyemi – Over the Bridge 

Bolanle Austen-Peters, Ituen Basi, Folake Coker, and Clement Effanga – Fumilayo Ransome-Kuti 

Lola Awe – Jagun Jagun 

Bunmi Demilola Fashina – Mami Wata

Daniel Obasi – Breathe of Life 

Best Editing

Chuka Ejorh And Onyekachi Banjo – Over the Bridge

Holmes Awa – Breath of Life

Alex Kamau and Victor Obok – Volume

Dayo Nathaniel – Ogeere — Earth

Antonio Ribeiro – The Black Book

Nathan Delannoy – Mami Wata

Best Sound Design

Ava Momoh – Over the Bridge

Daniel Pellerin and Amin Bhatia – Kipkemboi

Grey Jones Ossai –  Breath of Life and Blood Vessel

Samy Bardet – Mami Wata

Best Art Direction

Victor Akpan – Blood Vessel

Abisola Omolade – Over The Bridge

Okechukwu Frost Nwankwo and Kelechi Odu – Breath of Life

Pat Nebo and Chima Temple – The Black Book

Tunji Afolayan – Jagun Jagun: The Warrior 

C.J Fiery Obasi – Mami Wata

Eve Martin – Omen

Best Makeup

Francesca Otaigbe – Over the Bridge

Campbell Precious – Mami Wata

Hadizat Gambo – Mojisola

Hakeem Onilogbo – Jagun Jagun: The Warrior

Feyisayo Oyebisi – A Tribe Called Judah

Best Writing (TV Series)

Bunmi Ajakaiye, Ifeanyi Barbara Chidi, and Abdul Tijani- Ahmed – Skinny Girl in Transit Season 7 

Jeffery David Musa, Olumide Kuti , and Esther Oyiza Kokori – Wura Season 2

Bovi Ugboma – Visa on Arrival

The MTV Staying Alive Foundation – MTV Shuga Naija 

Mona Ombogo – Volume

Timendu Aghahowa and Motunde Akiode – Masquerades of Aniedo

Donald Tombia, Ifeanyi Barbara Chidi, Fatimah Binta Gimsay, and Xavier Ighorodje – Slum King

Best Writing (Movie)

BB Sasore – Breath of Life

Tosin Otudeko – Over The Bridge

Tunde Babalola – Funmilayo Ransome-Kuti

Adebayo Tijani – Jagun Jagun: The Warrior

Anyanwu Sandra Adaora – Afamefuna

Funke Akindele, Collins Okoh, and Akinlabi Ishola – A Tribe Called Judah

CJ ‘Fiery’ Obasi – Mami Wata

Best Director

Moses Inwang – Blood Vessel

Adebayo Tijani and Tope Adebayo – Jagun Jagun: The Warrior

BB Sasore – Breath of Life

Johnscott Enah – Half Heaven

CJ Fiery Obasi – Mami Wata

Kayode Kasum – Afamefuna

Tolu Ajayi – Over the Bridge

Best Movie

Funmilayo Ransome-Kuti

Breath of Life

Over The Bridge

Blood Vessel

A Tribe Called Judah

The Black Book

Mami Wata

What's Your Reaction?
Excited
0
Happy
0
In Love
0
Not Sure
0
Silly
0

© 2024 Afrocritik.com. All Rights Reserved.

Scroll To Top